Vyhodnotenie projektu Stravovacie návyky Slovákov 2024

To, čo jeme, má na naše zdravie veľký vplyv.

Keďže milujem prieskumy a prvý sa tešil obľube, rozhodla som sa opäť zistiť, aký máme prístup k stravovaniu. Je to akési pokračovanie prvého dotazníka.

Výsledkami tohto môjho projektu ti ukážem, ako sa stravuje väčšina a, samozrejme, si dovolím vstúpiť aj s poznámkami ohľadom toho, ako na tom na Slovensku sme, čo sa týka zdravia. Pomôže ti to lepšie pochopiť súvislosti medzi naším stravovaním a zdravotným stavom.

Poďme teda na to 🙂

Aká vzorka ľudí sa do prieskumu zapojila

Dotazník mi vyplnilo presne 385 ľudí. 🙂

Na obrázkoch nižšie nájdeš percentuálne zastúpenie mužov a žien, vekových skupín a ľudí z jednotlivých krajov či zo zahraničia.

Raňajky

V rámci prieskumu som sa v prvom rade zamerala na prístup jednotlivcov k raňajkám. Bolo zaujímavé zistiť, že medzi účastníkmi sa vyskytujú rôzne preferencie a zvyky.

Zistila som, že niektorí ľudia dávajú prednosť sladkým raňajkám, a naopak, iní ľudia uprednostňujú slané raňajky.

Je však zaujímavé, že časť účastníkov prieskumu priznala, že vôbec neraňajkuje. Dôvody sa líšili, od nedostatku času ráno, až po absenciu hladu.

Denný režim

Aj počet jednotlivých jedál sa u opýtaných výrazne líšil.

Zaujímavé je, že iba niečo málo cez 22 % opýtaných sa snaží jesť pravidelne.

Pozitívne ma však prekvapil pitný režim, ktorý je u mňa, pravdupovediac, stále mojou slabinou. 🙂

Každopádne, prevažná väčšina opýtaných pije 1 až 2 litre denne.

Pohyb

K zdravému životnému štýlu neodmysliteľne patrí aj dostatok pohybu. Ako sme na tom my, Slováci?

Moja skupinka opýtaných pozostávala prevažne z ľudí, ktorí športujú občasne. Všimni si ale fakt, že takmer 30 % opýtaných nešportuje vôbec. Najskôr ma to zaskočilo, ale popravde som k nim dlhé roky patrila aj ja, takže som tíško.

Zaujímavé v tomto prípade ale je, že takmer 34 % opýtaných si myslí, že má dostatok pohybu. K tomu by som dodala len toľko, že toto číslo išlo o 10 % dolu oproti minulému roku. Tam som ale mala o tretinu menšiu vzorku ľudí, takže sa nad tým dá lamentovať. 🙂

A čo fastfoody?

Oproti minulému roku som sa zamerala aj na to, ako sme na tom na Slovensku s fastfoodmi. Vieš, že napríklad v Česku ide najviac KFC, to proklatě dobré kuře? Zato na Slovensku si najviac fičíme na McDonalds. Takým BicMacom veru nepohrdnem ani ja, hh. 🙂 Ale k veci.

 Na otázku, ako často konzumujú rýchle občerstvenie, prípadne jedlá z polotovarov, odpovedali takto:

– 6 % ľudí nejedáva polotovary a rýchle občerstvenie (ale podľa mňa len nevedia, čo všetko sa považuje za polotovar :))

– 50 % odpovedalo, že také jedlá jedáva výnimočne (čo je výborná predstava a rada by som verila, že to tak naozaj je aj v skutočnosti :))

– 36 % ľudí si dá také šmakocinky iba občas

– 8 % ich jedáva často

Do ktorej skupiny ľudí patríš?

Osobne si myslím, že mnoho z tých ľudí, ktorí jedávajú polotovary a fastfoody často, sú prosto ľudia, ktorí veľa cestujú, prípadne tí, ktorí pracujú v nákupných centrách. Bolo by zaujímavé spraviť taký prieskum. Takéto výsledku sú ale vždy skreslené, pretože čo jeden berie ako „každodenný chlebík“, niekto môže považovať za občasné jedenie.

A aby som to spojila aj s naším zdravím, pozisťovala som aj nejaké info ohľadom toho, ako sme na tom na Slovensku práve so zdravím. Je smutné zistiť, že až 60 % Slovákov má problémy s nadváhou alebo obezitou. O to horšie je spojiť si to s faktom, že tento zdravotný problém priamo prispieva k vážnym zdravotným komplikáciám, ako sú srdcové choroby, diabetes 2. typu, vysoký krvný tlak a dokonca niektoré typy rakoviny.

Aj napriek tomu, že si to mnohí nespoja, stále máme v sebe túžbu po zmene. 🙂

Čo by chceli Slováci zlepšiť

Na konci dotazníka som sa preto pýtala ľudí, čo by chceli zlepšiť. Páči sa mi, že takmer 44 % opýtaných chce jesť zdravo a vyvážene. Cez 22 % ľudí si chce zlepšiť trávenie a takmer 16 % by sa chcelo zbaviť potravinových alergií či intolerancií. K tým patrím, samozrejme, aj ja s tou mojou histamínovou a laktózovou intoleranciou. 🙂

Celkovo ale cez 43 % ľudí odsúhlasilo, že si chcú zlepšiť kvalitu svojho života.

Tipy, ako na to, dávam nielen sem do blogu, ale aj na sociálne siete ako Facebook či Instagram

P. S: Čo sa týka tej spokojnosti, doteraz mi iba JEDNA osoba odpovedala, že je so sebou spokojná a nič by nemenila.

To by malo byť pre nás ostatných varovaním a zároveň príkladom.

Verím, že sa ti toto zhodnotenie páčilo. Mňa to oslovilo natoľko, že budem tento projekt aj naďalej aktualizovať a každý rok zháňať väčší počet účastníkov.

Ak ešte nie si súčasťou projektu, hybaj to napraviť 🙂

 

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *