Tráviace problémy sú v dnešnej rýchlej dobe veľmi častým javom. Mnohí z nás konzumujú svoje jedlo príliš rýchlo a bez dostatočného sústredenia. Práve nedostatok času a stresový spôsob života prispievajú k rozvoju rôznych tráviacim ťažkostí, ako je napríklad nadúvanie, pálenie záhy a dokonca i syndróm dráždivého čreva.
Ako si pomôcť? Neuveríš, aké to môže byť jednoduché.
Kľúč k zdravšiemu tráveniu
Prečo píšem k zdravšiemu a nie zdravému? Nejdem ti tu totiž rozprávať o všeobecnej záchrane, pretože každý sme individualita. Máme iné zvyky, iné prostredie, v ktorom žijeme a inú stresovú záťaž. Bohužiaľ nemám žiadnu zázračnú formulku, ktorá ťa zbaví všetkých tvojich problémov. Tie sa snažím riešiť prostredníctvom konzultácií a mojich programov.
Mám pre teba ale jednu zásadnú informáciu, ktorú sa ti naozaj oplatí začať aplikovať.
Pomalé jedenie
Už na základnej škole som mala tú česť spoznať pomalé jedenie Francúzov. Poviem ti, oni si aj obedné prestávky predĺžili, len aby mohli jesť vyše hodiny. Vtedy som to nechápala, my predsa toľko času na obed nemáme a hlavne, kto má na toto čas, všakže. No to ich pomalé jedenie má naozaj dačo do seba. Teraz to už viem. ????
Pomalé jedenie umožňuje lepšiu mechanickú a chemickú rozložiteľnosť jedla v ústach, čo je prvý a veľmi dôležitý krok v tráviacom procese.
Výhody pomalého jedenia
Medzi kľúčové výhody pomalého jedenia patrí lepšie trávenie, pretože pomalé a dôkladné žuvanie rozkladá jedlo na menšie časti, čo uľahčuje prácu tráviacich enzýmov v žalúdku. Okrem toho, pomalé jedenie pomáha zvýšiť pocit spokojnosti z jedla, čo môže zabrániť prejedaniu a podporiť udržateľné chudnutie. Dlhšie žuvanie a vychutnávanie jedla tiež vedie k lepšej absorpcii živín a môže predchádzať tráviacim problémom, ako sú zápcha a syndróm dráždivého čreva.
Dobre sa o tom rozpráva, no ako to ukočírovať v praxi?
Praktické tipy na pomalé jedenie
Neboj sa, nejdem ti tu dávať rady tipu „Každé sústo požuj aspoň 30-krát“ ????
Mám pre teba skôr praktické rady, ako zvolniť tempo pri jedení a vedieť si tento nový spôsob aj udržať.
Odlož príbor medzi jednotlivými sústami na stôl
Tento jednoduchý trik ti môže pomôcť zamedziť automatickému jedeniu a namiesto toho podporiť vedomé prežúvanie.
Sústreď sa na chuť jedla
Venuj pozornosť rozličným chutiam, textúram a arómam jedla. Toto nielenže zlepší tvoj gastronomický zážitok, ale tiež podporí pomalšie jedenie.
Vytvor si (v rámci možností) kľudné prostredie
Jedz v pokojnom prostredí, ďaleko od elektronických zariadení, ktoré by ťa mohli rozptyľovať a podnecovať tak k rýchlejšiemu jedeniu. S mobilom v ruke si telo ani nestihne uvedomiť, že niečo jedlo. Ver mi.
Zamysli sa
Pred jedlom si venuj chvíľu na zamyslenie a ocenenie jedla, ktoré máš pred sebou. Nielenže ti to pomôže sa uvoľniť, takisto tým, že na to jedlo pozeráš, že cítiš jeho vôňu či fakt, že si ho varíš, pripravuje tvoje telo na prísun živín.
Na NCBI som našla štúdiu, ktorá systematicky preskúmala vplyv rýchlosti jedenia na energetický príjem a pocit hladu. Výsledky ukázali, že pomalšie jedenie bolo spojené s nižším energetickým príjmom v porovnaní s rýchlym jedením, čo naznačuje, že rýchlosť jedenia ovplyvňuje množstvo prijatých kalórií. Dobré, však? ????
Zmena je zdravie
Zmenou našich stravovacích návykov, ako je napríklad spomínaný prechod na pomalšie jedenie a dôkladné prežúvanie, si dokážeme výrazne polepšiť, a to nielen v rámci zdravia nášho tráviaceho traktu. Tieto jednoduché úpravy môžu mať dlhodobý pozitívny vplyv na našu pohodu a celkovú kvalitu života.
Výzva k akcii
Vyzývam ťa k vlastnému experimentu s pomalým jedením. Sleduj, ako sa tvoje trávenie a celkový pocit zo stravovania zlepší. Tento jednoduchý zvyk ti môže priniesť významné zdravotné výhody a zlepšiť aj tvoje gastronomické zážitky. Tak do toho ????
0 komentárov